Vēsture

 

Stopiņu nosaukumu novads ieguvis pateicoties Zaharijam Stopijam - ārstam un astrologam, kurš dzīvojis Daktermuižā, tagadējā Upesleju ciematā, pie Mazās Juglas upes 16.gadsimta vidū. Stopiņu novada ģerbonī un karogā, kuros uz zila fona mirdz trīs astoņzaru zvaigznes, ir izmantots Stopiju dzimtas ģerboņa fragments, kā goda apliecinājums novada vēstures veidotājam.

16.gadsimtā Rīgas birģermeisters Ulenbroks, rātes loceklis Dreilings, ārsts  un astrologs Stopius no Polijas karaļa kā atlīdzību par naudas aizdevumiem ieguva zemes īpašumus Rīgas tuvumā – ķīlu muižas. Tā izveidojušies mūsdienu apdzīvoto vietu nosaukumi Ulbroka, Dreiliņi un Stopiņi.

Jau 18. un 19.gs. Stopiņu novada teritorija bija rūpnieciski attīstīta. Tajā darbojās manufaktūras, tajā skaitā,  Timofejeva ādu apstrādes manufaktūra, C.Šmita ģipša rūpniecības uzņēmums. Minētā ģipša rūpnīca ir šobrīd darbojošās akciju sabiedrības „Knauf” priekštece.

1941.gadā Rīgas apriņķa Stopiņu novadā sāka darboties kolektīvā saimniecība. Sākoties kolektivizācijai, Stopiņu ciemā izveidojās vairāki mazi kolhozi – “Juglas zieds”, “Dzintarzeme” u.c., kas pastāvēja neilgu laiku, jo 1950.gada vidū tos apvienoja vienā lielā kolhozā “Ļeņina ceļš”. 1963.gadā sākās arī ciemu apvienošana. Stopiņiem pievienoja bijušo Dreiliņu pagastu, kas robežojās ar Rīgas pilsētu Pļavnieku rajonā. Pēc apvienošanās Stopiņu ciemā bija pāri par 11 tūkstošiem iedzīvotāju. Tajā pašā gadā jau tā lielo kolhozu “Ļeņina ceļš” apvienoja ar bijušo Dreiliņu ciema kopsaimniecību “Cīņa” un izveidoja kolhozu “Saurieši”. Šī saimniecība pastāvēja līdz 1966.gada aprīlim, kad to apvienoja ar p/s “Pļavnieki” un izveidoja padomju saimniecību “Ulbroka”. Līdz Rīgas pilsētas teritorijas paplašināšanai austrumu virzienā Stopiņu pagasts bija viens no lielākajiem Latvijā. 1969.gadā pagasta teritorija bija 98,5km2, kur dzīvoja 8353 cilvēki. 1975. g. Rīgas pilsētai no Stopiņu teritorijas pievienoja Juglas papīrfabrikas ciematu, Brekšus, Frankus (tag. Mežciema D daļa), zvērsaimniecību Jugla, Pļavniekus un daļu Dreiliņu ciema.1990. g. Stopiņu ciema teritorijā nodibināja Stopiņu pagastu.        

2004.gadā Stopiņu pagastu pārdēvēja par Rīgas rajona Stopiņu novadu. 2009.gadā Rīgas rajona Stopiņu novads tika pārdēvēts par Stopiņu novadu.

Atpakaļ