Navigācija

Krīvi, Stopiņu novads

 

„Laiki nav svarīgi, svarīgs ir cilvēks”.
                                     Imants Ziedonis

Tagadējais „Krīvu” māju saimnieks Dzintars Āboliņš (attēls Nr.1) pie ēkas celtniecības strādājis visu savu dzīves laiku gan, veidojot no jauna, gan īstenojot senās ieceres. Ēkas pārbūve aizsākta 1960. gadā uz vecās kūts pamatiem. Mājas nosaukumu maiņa nav zināma.

Saimniekošanas pirmsākumi meklējami 1936. gadā vecātēva Guntara Āboliņa paveiktajā „kad tas karš sācies, vecaistēvs, ir tā kā piekrāvis ratus ar diviem zirgiem un te apstājies, nu brauks prom, nu es nezinu, kā lai pasaka, nu, nu uz ārzemēm, tā kā visi bēga prom. Un tad ir no lidmašīnas nomesta bumba tur kaut kur, un tad, kad sprāga viņa, tad nosita vienu zirgu, nu un tad vecaistēvs teicis, nu ko tad, cik tālu ar vienu aizbrauks, nu, un tā palika. Zeme nopirkta no onkuļa Dedimeda ar visiem viņa parādiem un nosaukumu ”Pārupes”.„Vecamtēvam zemi Ulmanis nedeva, jo viņš bija sarkanais strēlnieks.” (attēls Nr.2,3).

Vissenāko notikumu liecinieks ir pagalmā redzamais pagrabs”(attēls Nr.4),kas, kā štābs vai stratēģiska vadības mītne kalpojis gan krievu, gan vācu karavīriem. „.. vienā pusē viņi guļ, nu dzīvojuši, nu, vecaistēvs ar bērniem, nu un otrā pusē ir bijis tas štābs. Un te, kur tas, tā viņu mašīna, apmēram bišķiņ tur tālāk, tur ir bijis tas mīnmetējs un no turienes riktīgi bļāvis „nohainmal”. Pagraba durvīs (attēls Nr.5) ir laikmeta zīmes. „ Jā, tās durvis ir palikušas no tiem laikiem...ar visām šķembām un, kad es te jaucu nost, bija tāds stallīts priekš zirgiem, tad tas tur viss bija vienās šķembās, tie koki visi pilli”.

Blakus pagrabam klēts (attēls Nr.7) ar senatnīgu darbarīku un priekšmetu elpu – ratiņš, stampiņa, lāde, karbītlampa, jūgendstila krēsls (attēls Nr.8), fotogrāfijas (attēls Nr.9,10) – „šito smuko, jā, smuko vecotēti... re, kā ballējās..”, „Un tēva māsa, un, re, kur arī vecaistēvs, tanī brīdī.”

Dzintara atmiņās ataust kalējs Igals. „Tas bija kādreiz muižas barona kalējs, ko es jau, ko tad es, tad jau viņš staigāja ar tādu kociņu, bet vēl, vēl viņš strādāja smēdē”. Tikai īsu mirkli ļaujoties skatienam kaimiņu virzienā dzirdam „.. te, kur lazdas, tur bija šķūnis kādreiz liels un Lazda ar bija liels saimnieks”.

Latvijas Nacionālā bibliotēka, projekta "Zudusī Latvija" tiešsaistes interaktīvs resurss, satura veidotājs Ulbrokas bibliotēka  http://www.zudusilatvija.lv/lv/objects/search/b7692036726a0303c23ffad27cbeb894/

Attēls Nr.1

                         Dzintars Āboliņš, KRĪVI – tagadējā ēka, 2013. gada 24. aprīlis

Attēls Nr. 2

                                             Apkārtnes senās mājas

Attēls Nr.3
 
                                         Krīvu māju saimniecība

Attēls Nr. 4

                Pagrabs – stratēģiska mītne Pirmā pasaules kara laikā, Krīvi,2013. gada 24. aprīlis

Attēls Nr. 5

          Pagraba durvis – lādiņu cauršautas, Krīvi, 2013. gada 24. aprīlis

Attēls Nr. 6

 Klēts – saimnieka gods un lepnums, Krīvi, 2013. gada 24. aprīlis

Attēls Nr. 7

Klēts durvis – autentisks rokturis un slēdzene, Krīvi, 2013. gada 24. aprīlis

Attēls Nr. 8

                               Krēsls, etažere - jūgendstils, Krīvi, 2013. gada 24. aprīlis

Attēls Nr. 9

                          Fotogrāfiju kolekcija, Krīvi, 2013. gada 24. aprīlis

Attēls Nr. 10

                            Sena dzimtas fotogrāfija, Krīvi, 2013. gada 24. aprīlis

Video: https://www.youtube.com/watch?v=xujsoTxeVDw

Atpakaļ