Navigācija

Pasākumi

 

NE – Notikušais atklājums Ulbrokas bibliotēkā 

Par visām norisēm dabā visizsmeļošāk varētu pastāstīt dabas pētnieki. Bet, vai kāds var pastāstīt par pašiem dabas pētniekiem? 

Š.g. 23. februārī Ulbrokas bibliotēka pulcināja bērnus/jauniešus uz projekta “Mūsu mazā bibliotēka” ceturtās grāmatas lasījumu, kurā tika izvēlēta latviešu autora, Jāņa Baltvilka balvas saņēmēja par labāko debiju bērnu literatūrā 2015. gadā - Mārtiņa Zuša grāmata “Nenotikušais atklājums”. Grāmatas stāsta un ilustrāciju autors savā debijas darbā apraksta, kādi secinājumi tiek izdarīti, kad stāsta galvenais varonis – dabas pētnieks Kārlis Darviņš savā piesnigušajā pagalmā pamana vienkājainas būtnes pēdu nospiedumus... Un kas notiek, kad nākas izdomāt, kas varētu atstāt 10 pēdu nospiedumus sniegā?

Pasākuma laikā dalībnieki turpināja rast atbildes uz dažādajiem darba burtnīcu uzdevumiem, un nobeigumā katrs palīdzēja izlasītā stāsta varonim, dabas pētniekam Kārlim Darviņam, izdomāt un uzzīmēt, kas varētu atstāt 11 pēdu nospiedumus.

Ieskats pasākuma laikā fiksētajos foto mirkļos aplūkojams: https://stopini.lv/lv/kultura/ulbrokas-biblioteka/galerijas/nenotikusais-atklajums

Mīļš paldies, visiem šī pasākuma dalībniekiem un uz tikšanos piektās projekta grāmatas lasīšanas reizē - 30. martā!

Daina Kalmane, 
Ulbrokas bibliotēkas bibliotekāre, projekta īstenotāja un pasākuma vadītāja
(25.02.2019.)

 

GRĀMATA UZ MANA GALDA JEB JAUNO “GRĀMATNIEKU TIKŠANĀS”

Šī gada 19. februārī sākotnēji nelielā, bet patīkamā pulciņā, tikāmies Ulbrokas bibliotēkas datorzālē, lai iepazītos un runātu par tēmu, kas gandrīz nav saistīta ar datoriem un programmām. Par jauniešu grāmatām un nobriedušu cilvēku grāmatām, kuras lasa jaunieši 16 +/-. Ulbrokas bibliotēkā ciemojās Ance Zveja no uzņēmuma “Latvijas Grāmata”.  Anci ikdienā draugi sauc arī par Nāriņu. Kā saka pasākuma apmeklētāja Laura: “Latvijas Grāmatas pārstāve, kas mūs plašāk iepazīstināja ar savām grāmatām uz galda un paralēli darbojās arī kā diskusijas katalizators.” Sākotnēji, izmantojot telefonu iespējas atbildējām uz Ances jautājumiem par mīļāko grāmatu un pēdējo lasīto grāmatu. Bet pamatu pamats bija Ances izvēlētās grāmatas, kuras varētu interesēt jauniešus - J. Egle “Svešie”, T.Pračets “Pilna cepure debesu”, R.Dž. Benets “Kāpņu pilsēta”, J.N. Harari “Sapiensi”, A.Sapkovskis “Likteņa zobens”, V.Depānta “Apokalipses mazulīte”, J.Niemi “Tu neiesi viens”. Lielākā daļa no skatītajām grāmatām aptver šobrīd populāro fantāzijas žanru. Ance stāstīja par savām emocijām attiecībā uz lasīto. Runātāja nav tikai Ance. Arī klātesošie un klāt neesošie jaunieši, paldies Tomasam par attālinātu līdzdalību, dalījās ar viņuprāt vērtīgākajām izlasītajām grāmatām: nosacīti pieaugušo literatūra – Paskāls Mersjē “Nakts vilciens uz Lisabonu”, Patriks Rotfuss grāmata “Vēja vārds”, Margo Fragoso “Tīģer, tīģer”. Tomasam patīk lasīt grāmatas angliski un par piedzīvojumiem, fantāziju, kā arī pieaugušākām tēmām: apokalipses, cilvēce, tās pagātne, tagadne un nākotne - Michael James Massimino "Spaceman", Dmitry Glukhovsky "Metro 2033".

Ance min arī dažus jaunos grāmatu apskatniekus, kuru vērtējums par lasītājām grāmatām vērojams internetā. Piemēram, Spīganas Spektores grāmatu blogs - http://spigana.spektore.lv/.

Runājām par grāmatām, kas iepriecina. Par brīvo zināšanu meklēšanu nozaru literatūrā, kā piemēru minot, jau lielu popularitāti ieguvušo, Juvāla Noasa Harari “Sapiensus” un agrāk izdotās Bila Braisona grāmatas, kuras pieejamas arī Ulbrokas bibliotēkā. Izvēlamies vairākas tēmas, kas apspriežamas nākamajā tikšanās reizē 25. aprīlī. Viena no tām – grāmatas, kuras veidotas pēc videospēļu motīviem vai videospēles, kas tapušas pēc grāmatu motīviem, kā arī par minētajām jauniešu iecienītajām grāmatām.

Kopumā varam teikt, ka bibliotēka ir mierinātāja jauniešu lasītkārei. No tās var izgūt ko jaunu. Bet grāmatai un ar to saistītajām industrijām nepieciešama vērienīga reklāma. Reklāma, kas akcentē tieši grāmatu vērtību, vēlams metaforu veidā. “Pasākuma izskaņā dalībnieki bija vienisprātis jau par nākamās tikšanās datuma noteikšanu un dažs mājās devās ar jaunieteiktu literatūru”, tā saka Laura. Un vēl, no klātesošās lasītājas Vinetas teiktā: “Ir jāpieaug līdz tam, lai lasītu grāmatas ar laimīgām beigām!”.

Mūsu kopīgais ieguvums šajā vakarā ir jauna tikšanās, jaunas zināšanas un vēlme saprast, ko jauni cilvēki grib redzēt bibliotēkā. Pietuvināšanās grāmatām un viens otram. Sirsnība, kas šajā laikā tik ļoti nepieciešama mums visiem! Sakām Paldies pasākuma apmeklētājiem un gaidām ciemos uz literāro “jauno grāmatnieku tikšanos” aprīlī! Kad atkal kāda grāmata būs uz mūsu galda!

Grāmatu cienītājus Ulbrokas bibliotēka informē, ka no 1.-3. martam norisinājās kārtējā “Latvijas Grāmatu izstāde 2019”, kurā kā allaž viesojās rakstnieki, izdevēji un bija iespējams apmeklēt arī grāmatu maiņas punktu. Tostarp, notika dažādas prezentācijas un grāmatu atvēršanas svētki. 
Bet konkursam “Zelta ābele” mazliet agrāk, 20. februārī nominēta mūsu novadnieku Brūveru dzimtas darbi grāmatā “Brūveri brūvē”! Gaidīsim vēl vairāk labas ziņas no grāmatu pasaules!

Raksta autores Laura Veremeja un Ulbrokas bibliotēkas darbinieces

 

 

Tikšanās grāmatu pasaulē vai pirmsskolas audzēkņi Ulbrokas bibliotēkā

“Ja es būtu grāmata”, mana ikdiena atklātos dažādos negaidītos notikumos, man būtu nezināmi draugi un es būtu laimīgs! Laimīgs, jo notikusi tikšanās bibliotēkā, kur atrodas ļoti daudz lielu, mazu, krāsainu, tēlainu, tematisku stāstu un dažādu valodu grāmatas. Visu pārzina bibliotekāres – grāmatu kārtojumam savi noteikumi, tāpat kā lasītāju kārtībai, atrodoties bibliotēkas telpās. Burtu kabatiņas, grāmatu rindiņas un svītru līnijas, lai izsniegtu grāmatiņu, bibliotēkas rīcībā datorsistēma – noskan skaņu svītru lasījums un izvēlētā grāmata tiek izsniegta mājas lasīšanai. Ja nu to esmu atnesis, ne bibliotēkas darba laikā, tur ir mazas durtiņas, kas atļauj veikt grāmatas nodošanu, to ātrāk varēs lasīt jau cits lasītājs.

Prieks, jo trīspadsmit tūkstošu liels krājums, ir pietiekami, lai katram novadā dzīvojošam iedzīvotājam, būtu vismaz pa vienai grāmatai. Ir domāts, lai sev ko interesantu var rast jebkura vecuma lasītājs – grāmatas, laikraksti, CD. Pavisam nesens jaunums - bibliotēkas reģistrēts lasītājs var lasīt arī e - grāmatas viedtālrunī vai datorā.  

Un, nu, atveras grāmatu maiss, katram rokās nonāk nezināma grāmata. Cik labi, ka protu lasīt! Atklājas brīnumlietas.. balti milti, balts piens, saulītes rotaļas un notikumi mežā, zaķēni, bizbizmāsiņa, pelēni, lācēni, spārītes, gluži, kā mūsu pirmsskolas iestādes “Pienenīte” sagatavošanas grupiņas. 

“Ja es būtu grāmata”: es gribētu, lai tu paņem mani uz mājām un man atrastos vieta tavās mājās, ar gudru ziņu es veidotu debesskrāpi no burtiem un skaņām, lai tu atklātu vissenākos notikumus, lai esmu draugs.
Iegaumē! Kā mani atrast bibliotēkā!
Atceries! Es protu glabāt uzticētos noslēpumus.
Atceries! Es negribu būt aizmirsta.

Es zinu visu zinās bibliotekāres, ja arī būšu, ko aizmirsis, viņas man palīdzēs. Interesanti gan, kurā plauktā meklējamas saldi ilustrētās “Saulītes”, “Lācēni”, “Zaķēni, “Spārītes” grāmatas? 

Kāda īpaša grāmata, kas visā noskatījās, un gaida tavu atgriešanos. Paldies par iepazīšanos saka Ulbrokas bibliotēkas bibliotekāres un noteikti gaida jaunu tikšanos klātienes lasījumos! 

Fotogalerija: https://stopini.lv/lv/kultura/ulbrokas-biblioteka/galerijas/ja-es-butu-gramata

Daiga Brigmane, 
Stopiņu novada Ulbrokas bibliotēkas vadītāja
2019. gada 25. janvāris

 

* * * 

PASĀKUMU ARHĪVS

Atpakaļ