Digitālā izglītība

 

Visplašāko informāciju par drošu vispasaules tīmekļa lapu lietošanu sniedz portāls https://drossinternets.lv/. Pirmā lapa, kas atveras ir saistīta ar portāla jaunumiem. Te rakstīts par šobrīd ļoti aktuālo ir WhatsApp un Instagram lietošanu. Portāla veidotāji vēsta par to, kā neiedzīvoties nepatikšanās izmantojot šos saziņas līdzekļus. Tiek skatīti arī jautājumi par Latvijas Drošāka interneta centra Jauniešu padomes (JAP) dalībnieku uzņemšanu, kā arī jaunākajiem ziņu izdevumiem.
Atverot sadaļu Tēmas, varat izvēlēties to tēmu, kas Jums ir vissvarīgākā. Dažas no minētajām tēmām – “Sociālie tīkli”, “Emocionāla pazemošana”, “Sekstings”, “Interneta atkarība” un citi. Pie tam, te iespējams ziņot par pārkāpumiem internetā, sniegts uzticības tālruņa numurs un dota iespēja veidot vebinārus gan par maksu, gan par velti.
Drošsinternets piedāvā arī uzskates materiālus bērniem, skolēniem un vecākiem. Īpaša sadaļa izdalīta tieši bērniem un jauniešiem ar viņu līmenim atbilstošu informāciju. Te ir filmiņas un darba lapas veltītas aitu dzīvei. Var spēlēt pilsētu spēli un noskatīties portāla veidotāju ieteiktus video.

 

Par to, kas jāievēro darbojoties internetā, koncentrētā veidā stāstīts arī tīmekļa vietnē Mana Latvija - https://mana.latvija.lv/drosiba/.  Šeit apkopotā veidā varat uzzināt arī par savu datu drošību. Tāpat kā, kā rīkoties, ja jālieto dators, kuru izmanto arī citi tīmekļa lietotāji.

 


Interneta lietošanā palīdzēs tīmekļa vietne “Esi drošs”. Viens no aktuālākajiem apspriestajiem tematiem ir pandēmijas kibermācībstundas. Tāpat kā kiberuzbrukumi un viltus ziņas. Sadaļā Padomi un ieteikumi sniegta informācija par datiem un to privātumu, iekārtām un programmām, bērniem un internetu, sociālajiem tīkliem un informāciju par apdraudējumu. Tāpat šeit ir citas saites, kas palīdzēs tikt galā ar tiešsaistes radītam problēmām. Tas sadaļā - Palīgā! Bet strādājošajiem noderēs sadaļa Kiberdrošība darbavietā.

 

Lielisks uzziņu līdzeklis visam, kas attiecas uz darbību tīmeklī ir “TRANS E-scouts ir Eiropas Savienības atbalstītā projekta, kura ietvaros paredzēta starppaaudžu sadarbība un kompetenču un prasmju apmaiņa” izstrādātais materiāls, kurā skatītas tādas tēmas kā E-drošība (lietotājvārdi, paroles, kredītkartes, personas dati, privātums, autortiesības u.c.) un E-aizsardzība (datorvīrusi, reklāmu bloķēšana, vecākvadības programmatūra un citi jautājumi). Tīmekļa lapa atrodama šajā adresē - https://www.zrkac.lv/dev_webadm/doc/e_scouts/Drosiba_interneta_eScouts_final.pdf


Noderīga tīmekļa vietne ne tikai, lai zinātu kā nodrošināties pret tiem, kas internetu izmanto ļaunprātīgi, bet arī uzzināt par bezmaksas antivīrusu programmām, mājaslapu izveidi, radio klausīšanos tiešsaistē, piedāvā vietnes draudzigsinternets.lv veidotāji. Īpaša sadaļa atvēlēta bērniem. Te konspektīvi un vienkāršoti apkopoti uzvedības noteikumi internetā. Informācija izvietota jau minētajā tīmekļa vietnē - https://www.draudzigsinternets.lv/

 

Gētes institūts Rīgā piedāvā sadaļu “Digitālā sabiedrība”.  Kā interesantu avotu, no kura izgūt visdažādāko informāciju par digitālajām prasmēm, arī mēs šo resursu pievienojam savai tīmekļa vietnei “Informācijas resursi”. Kā raksta šī institūta pārstāvji “Digitālās tehnoloģijas, algoritmi un mākslīgais intelekts ir kļuvuši par mūsu ikdienas neatņemamu sastāvdaļu. Šī tīmekļvietne ataino digitālās pasaules priekšrocības, kā arī apraksta ietekmi un riskus, kādiem tā pakļauj katru cilvēku, atsevišķas grupas un sabiedrību kopumā. Tā informē par jaunām tehnoloģijām un to darbības mehānismiem, kā arī aicina kļūt aktīviem un piedalīties digitālās pasaules veidošanā.” Pamatiedaļas ietver šādas tēmas –  Digitālā sabiedrība, Digitāli suverēns: Ko tas nozīmē?, Digitalizācija  un cilvēks, Digitalizācija un vienlīdzība, Tehnoloģijas – kas par tām jāzina, Grāmatu izlase par tēmu “Ditalizācija” (vācu val.), un arī informāciju par projektiem, kas saistīti ar digitalizāciju. Tīmekļa vietnes adrese - www.goethe.de/digitala-sabiedriba

 

Atpakaļ