Ulbrokas bibliotēka starp gada bibliotēkām pasaulē

27/09/2021

IFLA (International Federation of Library Associations and Institutions) Pastāvīgā komiteja par Gada bibliotēku šogad pasludinājusi Oslo publisko bibliotēku, kura tiek saukta arī par Norvēģijas Deičmana bibliotēku. Īpaši izceltas arī četras citas bibliotēkas no Nīderlandes, Austrālijas, Beļģijas un Ķīnas. Kopumā šim titulam tika pieteiktas 32 publiskās bibliotēkas no 21 valsts, tostarp Ulbrokas bibliotēka, kas minēta IFLAS blogera Sandera van Kempena sarakstā, kas skatāms šeit – https://www.ifla.org/public-library-of-the-year-award/https://www.ifla.org/public-library-of-the-year-award/

2021. gada pavasarī Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības centrs aicināja Ulbrokas bibliotēku sagatavot pieteikumu Starptautiskās bibliotēku asociāciju un institūciju federācijas (International Federation of Library Associations and Institutions, IFLA) izsludinātajai IFLA 2021. gada publisko bibliotēku balvai (arhitektūrā) un pārstāvēt Latviju starptautiskajā konkursā. 

Konkursa mērķis - izcelt jaunās publiskās bibliotēkas visā pasaulē. 2021. gada balvai varēja pieteikt 2019. un 2020. gadā celtās vai pārbūvētās bibliotēkas, kas apvieno atvērtu, funkcionālu arhitektūru ar radošu pieeju informācijas tehnoloģijām, interesi pret vietējo kultūru un digitālajiem attīstības procesiem.

Pieteikums, ko pavadīja fotogrāfijas un video rullītis, tika sagatavots angļu valodā. Tika akcentēta bibliotēkas un jaunās ēkas saistība ar vietējo kopienu un apbūvi, ēkas funkcionalitāte, telpu un aprīkojuma fleksibiltāte un dažādās izmantošanas iespējas. Uzmanība tika pievērsta atvērtās ģimenes tipa bibliotēkas zonējumam un atbilstībai dažādām vecuma grupām un vajadzībām - Abonementam kā ikvienam pieejamai kopienas dzīvojamai istabai. Apskatīti tika ilgtspējīgās attīstības principi būvniecībā un bibliotēkas darbībā, un digitizācijas izmantojums bibliotēkas satura komunikācijā un jaunas pieredzes radīšanā bibliotēkas satura iepazīšanai.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas uzaicinājums bija mūsdienīgā Ulbrokas bibliotēkas darba novērtējums. Ar pateicību Stopiņu novada domei par jaunajām telpām Ulbrokas bibliotēka ir pagodināta par iespēju pārstāvēt Latviju. 

Piecu pretendentu grupā uz galveno balvu tika nominētas • Deichmann Bjørvika, Oslo publiskā bibliotēka (Norvēģija) • Forum Groningen (Nīderlande) • Marrickville bibliotēka (Austrālija) • Het Predikheren (Beļģija) • Ningbo jaunā bibliotēka (Ķīna). Publiskās bibliotēkas Gada balvas 2021. gada uzvarētājs ir Deichmann Bjørvika, Oslo publiskā bibliotēka (Norvēģija) savukārt, IFLA publisko bibliotēku sadaļas emuārs sniedz informāciju par visām dalībvalstīm šajā starptautiskajā konkursā.

Informāciju sagatavoja Ulbrokas bibliotēkas kolektīvs