Maijā Ulbrokas bibliotēka piedāvā literāru izstādi ''Pasaulē eksistē tikai divi spēki: dolāri un literatūra''. Mihailam Bulgakovam – 130

05/05/2021

Maijā pievērsīsimies krievu rakstniekam, kura devums literatūrā izcili novērtēts ne tikai pašā Krievijā, bet arī pasaulē. Bulgakovs zināms ar savu brīvdomību un romāniem, kam piemīt mistikas piedeva un zinātniskās fantastikas elementi. Autors rakstījis arī īsstāstus, humoreskas un feļetonus, operu libretus un lugas, kas uzvesti uz Latvijas teātru skatuvēm. Te jāpiemin “Jaunā ārsta piezīmes” (LNT), “Suņa sirds" (Dailes teātris), “Zojkina kvartira” (Valmieras Drāmas teātris) un citas. Pēdējo apmeklējusi arī Ulbrokas bibliotēkas teātra cienītāju grupa. Vispopulārākais rakstnieka darbs “Meistars un Margarita” savulaik iestudēts Valmierā. Šis romāns vairākkārtīgi iznācis arī kinovariantos kā pasaulē, tā Krievijā. Pastāv uzskats, ka Margaritas prototips ir Bulgakova trešā sieva Jeļena Bulgakova, kura dzimusi Rīgā.

Bulgakovs dzimis septiņu bērnu ģimenē. Rakstu darbus uzsācis jau septiņu gadu vecumā. Daudz lasījis. Jāpiemin, ka rakstnieks savulaik studējis medicīnu un strādājis par lauku ārstu. Vēlāk arī par armijas ārstu. Šo izvēli ietekmējis fakts, ka daudzi no viņa radiem bijuši medicīnas darbinieki.

Savas dzīves laikā gan autoram izdodas publicēt tikai divus darbus – grotesko “Suņa sirdi” un “Velna būšana” ar pieciem satīriskiem stāstiem.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas katalogā atrodamas vairāk nekā 193 grāmatas par un ap Mihailu Bulgakovu, kā arī paša Bulgakova darbi, bet Ulbrokas bibliotēkas izstādē varēsiet skatīt desmit paša Bulgakova darbus latviski un oriģinālvalodā. Piedāvājumā literatūrzinātnes nozares izdevumi par autoru.