Ulbrokas Meža kapos pārapbedīti Lielā Ziemeļu kara karavīri

27/05/2020

2020. gada martā saistībā ar AS „Augstsprieguma tīkls” projekta „Igaunijas – Latvijas trešais 330kV starpsavienojums” realizāciju veiktajos rakšanas darbos Stopiņu novadā atklāja liecības par cilvēku apbedījumiem. Būvdarbus konkrētajā vietā apturēja un, iesaistoties dažādu jomu speciālistiem, noskaidrojās, ka apbedījumi ir senāki nekā sākotnēji bija domāts – tie nebija ne Pirmā un arī ne Otrā pasaules kara upuri. Aptuveni 15 x 15 m lielajā būvbedrē uzsāka arheoloģiskās izpētes darbus un to rezultātā atklāja 21 cilvēku apbedījumus.

Analizējot atradumus kopumā un izvērtējot tos kontekstā ar vēsturisko situāciju, secināms, ka apbedītie, visticamāk, ir Krievijas cara Pētera I armijas gvardes vienības karavīri un saistāmi ar Lielā ziemeļu kara notikumiem. Šī kara vidus posmā Pētera I karaspēks 1709. gada novembrī aplenca Rīgu un aplenkums ilga līdz pat 1710. gada jūlijam. Atzīmējams, ka krievu feldmaršals Boriss Šeremetjevs 1709.-1710. gadā savu kara nometni iekārtoja Pierīgā esošajā Dreiliņu muižā. Šeit arī 1710. gada jūlijā Rīgas pilsētas rāte, ģildes un Vidzemes bruņniecība parakstīja padošanās aktu Krievijas caram. Jāatzīmē arī, ka Rīgas padošanās notika arī bada un mēra epidēmijas iespaidā.

Pēc apbedījumu arheoloģiskās izpētes darbu pabeigšanas, mirušo pīšļi tika pārapbedīti Stopiņu novada Ulbrokas Meža kapos. Pārapbedīšana notika ievērojot kristīgās tradīcijas, pareizticīgās baznīcas mācītāja vadībā. Pārapbedīšanā piedalījās  un ziedus uz kapa vietas nolika arheologs Uldis Kalējs, Stopiņu novada domes priekšsēdētāja Vita Paulāne, Stopiņu novada domes priekšsēdētājas vietnieks Ainārs Vaičulens, Stopiņu novada Kultūras centra vadītāja Vita Pinne, bijušais Nacionālo bruņoto spēku virsseržants un Latvijas armijas misiju dalībnieks Ziedonis Ločmelis.

Informāciju sagatavoja:
Uldis Kalējs, SIA “Archeo” arheologs 
Inese Skrastiņa, Stopiņu novada dome