Pēc pašvaldību vēlēšanām darbu uzsāks jaunais Ropažu novads, kurā ietilps pašreizējie Stopiņu, Ropažu un Garkalnes novadi un Vangažu pilsēta. Kopēju plānošanas darbu pašvaldības veic jau kopš šī gada sākuma, izstrādājot jaunā novada ilgtspējīgas attīstības stratēģiju un attīstības programmu.
Viens no pirmajiem kopējās plānošanas pasākumiem – iedzīvotāju aptauja, kas norisinājās no 2021.gada 1.marta līdz 2021.gada 31.martam interneta vietnēs. Aptaujā viedokli izteica 796 iedzīvotāji no visām esošajām pašvaldībām, tostarp no tiem 10% bija no Vangažu pilsētas, 14% no Garkalnes novada, 24% no Ropažu novada un 52% no Stopiņu novada.
Aptaujas rezultāti liecina, ka iedzīvotāji kopumā atzinīgi vērtē savu pašvaldību sniegtos pakalpojumus un pašvaldību darbu.
Citi pakalpojumi, sarindojot tos secībā pēc augstāka novērtējuma:
Kopumā augsts ir iedzīvotāju vērtējums par savu pašvaldību administrāciju darbu. Vislabāk iedzīvotāji vērtē savu pašvaldību publicēto (vai sūtīto) informāciju. Tāpat labi tiek novērtēta saskarsme ar pašvaldību un ziņas dažādos mēdijos un sociālajos tīklos – apmierinoši novērtē 48%. Nedaudz zemāk, bet kopumā augsts vērtējums ir pašvaldību mājas lapām – 41% tās apmierina, 33% daļēji apmierina, 20% neapmierina un tikai 6% neapmeklē savas pašvaldības mājas lapu.
Uzdodot jautājumu, kas, iedzīvotāju prāt, ir viņu esošās pašvaldības attīstības virzieni, visbiežāk tiek minēts, ka tā ir vide prioritāri dzīvošanai, attīstot pašvaldības mājokli, privātā sektora mājokli un dzīvošanai nepieciešamos pakalpojumus. Tā uzskata gandrīz 60% aptaujāto. Gandrīz tikpat aptaujāto (52%) norāda, ka jāsaglabā dabasvide. Pārējās anketā ietvertās (norādītās) atbildes, t.i. tūrismu, pakalpojumus, ražošanu, informāciju tehnoloģijas, loģistiku, lauksaimniecību, mežsaimniecību u.c., izvēlas mazāk kā puse aptaujāto.
Aptaujātie bija lielākoties vecumā no 25 līdz 54 gadiem, līdz ar to lielākā daļa ir darba ņēmēji (63%) un uzņēmēji (11%), un trešajai daļai ienākumi ir 1000 EUR un vairāk uz vienu mājsaimniecības locekli mēnesī. Papildus atbildi “Manu/manas ģimenes labklājību negatīvi ir ietekmējusi COVID-19 ārkārtas situācija un ierobežojumi” norādīja 73 respondenti jeb 9,5% no visiem respondentiem.
Jautājumā par jaunā novada pašvaldības attīstības potenciālu tika dota brīva iespēja katram aptaujātajam norādīt savu atbildi. Tādēļ šī jautājuma atbildes vienlaikus dod iespēju novērtēt iedzīvotāju attieksmi pret reformu. Liela daļa (43%) norāda, ka ir grūti vērtēt vai nenorāda atbildi, 17% nesaskata jaunajā novadā attīstības potenciālu un 39% saskata jaunajā novadā attīstības potenciālu.
Tie iedzīvotāji, kas saskata jaunā novada attīstības potenciālu, visbiežāk (129 respondenti) sniedz vispārīgu atbildi (būs attīstība, pieaugs iedzīvotāju labklājība, cerība uz pārmaiņām, uz jauniem deputātiem u.tml., nereti ar nosacījumu, ja centrs Stopiņu novadā). Kā konkrēti ieguvumi tiek norādīti: infrastruktūras sakārtošana (56 aptaujātie), dzīvesvietas uzlabošana (55 aptaujātie), pašvaldību pārvaldības uzlabošana (36 aptaujātie), uzlabotas mobilitātes (35 aptaujātie) un tūrisma attīstības (34 aptaujātie) iespējas, ekonomiskā attīstība (33 aptaujātie), dabas, īpaši Pierīgas mežu saglabāšana (31 aptaujātais), uzlabotas finansējuma piesaistes iespējas pašvaldības projektiem (15 aptaujātie), ražotņu attīstība (12 aptaujātie), kultūras, izklaides, sporta iespēju uzlabošanās (11 aptaujātie), uzlabots izglītības piedāvājums, bērnudārzu pieejamība (9 aptaujātie), attīstīsies tirdzniecības sfēra (7 aptaujātie), jaunu mājokļa, biroju būvniecība, bet sabalansējot dzīvojamo un rūpniecisko apbūvi (7 aptaujātie), potenciāls iedzīvotāju iniciatīvām, aktivitātēm, draudzīgumam (5 aptaujātie), policijas darba un drošības līmeņa uzlabošanās (4 aptaujātie), lauksaimniecības, mežsaimniecības attīstība (3 aptaujātie), iespējas izveidot jaunu modernu medicīnas centru (2 aptaujātie) un uzlabotas vēsturiskā mantojuma saglabāšanas iespējas (1 aptaujātais).
Šeit ieskatam apkopotā veidā iedzīvotāju teicieni, raksturojot jaunā novada potenciālu: ielas, ceļi, apgaismojums, velo, ūdensapgāde, kanalizācija, publiskā ārtelpa, savienojumi starp centriem, konkrētu ciemu infrastruktūras uzlabošana; Vienota un "caurspīdīgāka" apsaimniekošana, mazāk birokrātijas, pie nosacījuma, ja pievērš uzmanību visām novada vietām, IKT attīstība pārvaldē un līdz ar to iedzīvotājiem tuvāka pārvalde, mazāk administratīvo izdevumu; Cerības uz sabiedriskā transporta uzlabošanu, vieglāka loģistika, mobilitātes iespējas, ko dod novietojums Pierīgā; Atpūtas dabā piedāvājums rīdziniekiem, novada iedzīvotājiem un lauku tūrisms; Uzņēmējdarbības attīstība, daudzveidība, darba vietu skaita pieaugums, vispārīga ekonomikas izaugsme.
Jaunajam novadam būs jāizvēlas sava simbolika. Aptaujā tika uzdots jautājums, ar kādu vizītkarti, simbolu, vērtību pašlaik iedzīvotājiem asociējas sava pašvaldība. Brīvā stilā sniegtās atbildes prioritārā secībā grupējas šādi:
Informāciju sagatavoja:
Līga Ozoliņa,
SIA “Grupa93”