Jaunieši strādā pie idejām Stopiņu novada identitātei

04/07/2017

No 26. līdz 30. jūnijam Ulbrokas Mūzikas un mākslas skolā norisinājās jauno mākslinieku rezidence, kuras laikā skolas absolventi strādāja pie dāvanas, ko šogad varētu pasniegt Stopiņiem 130 gadu jubilejā.

Stopiņu novada jaunie talanti – deviņi Ulbrokas Mūzikas un mākslas skolas absolventi, kas turpinājuši savu izglītību vidējā un augstākā profesionālā mākslas izglītības līmenī, strādāja pie mākslas projekta, domājot par Stopiņu novada vēsturi, tagadni un attīstību. 

Ulbrokas Mūzikas un mākslas skolas direktora vietniece mācību darbā Santa Podgaiska atklāj, ka “pēdējos gados novada dome ir vairākkārt aicinājusi skolēnus veidot novadam vides objektus, kas “uzrunātu” sabiedrību. Mākslas darbu radīšanai ļoti svarīgs ir saturs, tāpēc sākotnēji, pirms absolventu uzrunāšanas, bija tik svarīgi vispirms runāt ar iedzīvotājiem, lai saprastu, kas mūs visus vieno un kas mums ir svarīgs”.

“Man tā bija goda lieta, esmu  šeit pavadījis visu bērnību, te dzīvo mana vecmāmiņa un viņai ir bijusi liela nozīme manas novada izjūtas veidošanā,” par motivāciju iesaistīties stāsta Viesturs Reinis, kurš, pašlaik studē Vides mākslu Latvijas Mākals akadēmijā.

“Es dzīvoju Sauriešos, pie karjera, un tā man ir ļoti mīļa vieta. Kādu laiku atpakaļ man bija sapnis – pašai savām acīm ieraudzīt dzīvu vali. Pēc kāda laika es šo vēlmi arī realizēju, bet ar to viss nebeidzās. Reiz miegā sapņojot, es redzēju, ka valis ir iemitinājies mūsu karjerā. Pamostoties es sapratu, ka gribu to realizēt dzīvē. Šī ir mana iespēja to izdarīt. Pārējais lai paliek intrigai,” noslēpumaina ir viena no rezidences dalībniecēm Valērija Gavričeva, Rīgas Tehniskās universitātes Materiālzinātņu un lietišķās ķīmijas fakultātes studente.

Jaunieši nedēļas laikā ir paspējuši ne vien vienoties par kopēju, dažādām paaudzēm saistošu un vienlaikus gan izzinošu, gan mazliet rotaļīgu konceptu, bet arī izveidojuši pirmos vizuālos maketus, kurus klātienē apskatīt un pārrunāt varēs Stopiņu novada jubilejas nedēļā no 21. līdz 26. augustam.

Gatavojoties Latvijas valsts simtgades svinībām un Stopiņu 130 gadu jubilejai, aktuāls kļuvis jautājums par Stopiņu novada identitāti, kuras apzināšanai un attīstīšanai 2017. gadā tika veltītas vairākas aktivitātes.

Februārī Stopiņu novada Jauniešu dome organizēja fotokonkursu “Es mīlu Stopiņus”, kur, lai rosinātu novada iedzīvotāju un viesu patriotismu un radošo garu, ikviens tika aicināts ievietot tīmekļa vietnē Facebook pašu uzņemtus fotoattēlus. Fotokonkursa noslēgumā arī atklāta fotoizstāde, kas skatāmā un taustāmā veidā apceļojusi jau teju visu novadu.

Paralēli foto “like-ošanai” un “share-ošanai” Stopiņu novada dome organizēja iedzīvotāju aptauju “Ar ko Stopiņu novads var lepoties Latvijas saimē?”. Apkopojot apmēram 50 stopiņiešu izteiktos viedokļus, par novada lepnumu izvirzīja dabas tuvums, Stopiņu kultūrvēsturiskās vietas, piemēram Līgo parku, un iedzīvotājus, galvenokārt mūsu laikabiedrus, kas godprātīgi un ar entuziasmu dara savu ikdienas darbu skolās, medicīnas un kultūras iestādēs.

Marta beigās tika rīkota kopdarba sesija “Ideju forums Stopiņi 130, Latvija 100”, kurā par Stopiņu novada identitāti un iespējām iesaistīt sabiedrību diskutēja izglītības, kultūras un citu nozaru pārstāvji, kas aktīvi iesaistās novada sabiedriskās dzīves veidošanā.

Lai iepriekš apkopotās idejas iegūtu pavisam reālu formu un saturu, biedrība  “Stopiņu novada jaunieši” sadarbībā ar Ulbrokas Mūzikas un mākslas skolu ciemojās novada dienas centros. Ulbrokas, Līču, Sauriešu, Upesleju un Cekules iedzīvotāji strādājot darba grupās, būvēja uz vērtībām balstītu Stopiņu novada identitātes “māju”. Pēc iedzīvotāju domām, svarīgākās vērtības ir veselība, drošība, miers, attīstība, radošums, zināšanas, atbildība, cieņa, lepnums un draudzība.

Raksta autore: Rasa Feldmane