• Sākums
  • /
  • JAUNUMI
  • /
  • Kultūra
  • /
  • Ulbrokas bibliotēkā viesojas rakstniece Inguna Bauere un kultūras žurnāliste Liega Piešiņa

Ulbrokas bibliotēkā viesojas rakstniece Inguna Bauere un kultūras žurnāliste Liega Piešiņa

30/12/2019

Gada nogalē organizētais literārais vakars, lasītājiem ar gudru un jūtīgu sirdi, izvērsās emocionāli skaists un daiļrunīgs. Latviešu literatūras rakstniecības vidē Inguna Bauere sevi apliecinājusi vairākkārt. Savos darbos galvenokārt izceļot personību lomu un to nozīmi Latvijas kultūrvidē un kanona kvalitātēs. Sarunas priekšplānā divu personību – kultūržurnālistes un novadnieces Liegas Piešiņas un rakstnieces Ingunas Baueres neatkarīgi spriedumi, kas  lasošus ļaudis vienmēr ir interesējis, kāpēc kāds rīkojas tieši tā un ne citādāk.
Ingunas Baueres jaunākais literārais darbs “Mazā, klusā sirds. Dārta un Krišjānis pirms tautasdziesmas” ir pētījums līdzcilvēku ikdienas solim un savstarpējām attiecībām Krišjāņa un Dārtas dzīvē. Minētais darbs ir romāns, kurā rakstniece atklāj Baronu ģimenes dzīves līkločus, pirms vēl Krišjānis Barons nopietni pievērsās latvju dainu apkopošanai. Rakstniecei ierasti, dižo latviešu gaitas, tiek aprakstītas caur viņu sievu dzīvēm. Arī šoreiz romāna galvenā varone ir Krišjāņa Barona sieva Dārta: “Vienkāršākie ļaudis bez ieskolotām grāmatu gudrībām bieži izrādījās viedāki par daudziem gudrajiem. Dārtas mazā, klusā sirds sevī glabāja bagātības, ko ķeizarienes nepazina, kaut nēsāja kroņus un staigāja ar dimantiem greznotās mantijās.” 

Bagātais faktu materiāls, kurā aprakstīts romāna sižets, un autores iejūtīgā sirds, iekodē kultūras vērtību kopumu un ļauj ieraudzīt dzīves aprakstu cilvēciskā gaismā. Uzklausot Latvijas kultūras kanona stāstu rakstniecībā, domājam par sava laika latviešu valodas un kultūras vērtību kopumu, jo bez Baronu ģimenes romānā darbojas vēl daudzi deviņpadsmitā gadsimta slavenie latvieši - Krišjānis Valdemārs, Fricis Brīvzemnieks un citi laikmeta liecinieki. Rakstniece pētījusi un atainojusi tā laika sadzīvi, tādējādi spilgti un precīzi atainojot laikmetu un tā notikumus. Romāna darbība risinās gan Latvijā, gan Pēterburgā, kur Baroni pavadīja ilgus gadus. Vācot materiālus romānam, neizpalika arī grāmatas autores Sanktpēterburgas apmeklējums, gūtie iespaidi caurstrāvo gan romāna, gan vakara noskaņu. 

Latviski tautiskās noskaņas pamatā ir arī svētvakara tuvošanās, kur rodams ne tikai gaišums, cerība un mīlestība, bet arī piparkūkas, tautasdziesmas un pelēkie zirņi. Tā ir tikai neliela daļa no tradicionālā Ziemassvētku vakara. Autores prāt: “Mīlestība padara mūs labākus, liek pacelt skatienu augstāk un ieraudzīt pasauli krāsaināku. Novēlu mīlēt tā, kā Baronu Dārtas mazā, klusā sirds to prata – nesavtīgi un līdz pēdējai elpai.”

Paldies par kopīgu gada gājumu, vidi un ikviena lasītāja uzticību aizvadītajā gadā! Paldies par vienoto sajūtu, veidojot lietu rakstus bibliotēkas darbības kopainā. Ik doma, kas dzimusī sirdī, radusi uzticīgus, iejūtīgus un satikt gribošus lasītājus. Lai Jaunajā 2020. gadā atrodam mājvietu savu domu izpausmei un radošai darbībai! Uz tikšanos jaunos grāmatu lasījumos, stāstījumos un pētnieciskās norisēs!

Daiga Brigmane,
Ulbrokas bibliotēkas vadītāja
2019. gada 30. decembris