Ulbrokā atklāts jaunais Stopiņu novada Kultūras centrs

27/07/2020

2020.gada 24.jūlijā ar svinīgiem “Lentes griešanas svētkiem” durvis vēra jaunais Stopiņu novada Kultūras centrs, kurā ar īpašu intensitāti varēs ritēt Stopiņu novada daudzveidīgā kultūras dzīve – notiks profesionālās mūzikas un amatiermākslas koncerti, pasākumi, konferences, izstādes, jaunrades darbnīcas, teātra izrādes un kino seansi. 

Stopiņu novadā jau vairāku desmitu gadu garumā norisinās aktīva un daudzkrāsaina kultūras dzīve, tādēļ pasākumiem atbilstošu norises telpu jautājums bija izsenis lolots sapnis. Jauna, plaša kultūras centra nepieciešamība novadā tika aktualizēta arī iedzīvotāju aptaujās. 2007.gadā tika izsludināts metu konkurss, kurā iedzīvotāji balsojumā izvēlējās kultūras centra ēkas vēlamo arhitektonisko risinājumu. Kultūras centra būvniecība tika uzsākta 2016.gadā.

Stopiņu novada domes priekšsēdētāja Vita Paulāne: “Jaunas un modernas kultūrtelpas esamība Stopiņu novadā noteikti labvēlīgi ietekmēs kvalitatīvas dzīves vides un arī sociālekonomisko attīstību. Ļoti priecājos, ka mums ir izdevies radīt jaunas un mūsdienīgas telpas kultūras tālākai attīstībai mūsu - Stopiņu novadā, jo kultūra  ir iedvesmas un izaugsmes pamats, vērtību, tradīciju un kultūrmantojuma kopums, iespējas radoši izpausties, izprast citam citu, satuvināties, izdzīvot prieku un izsāpēt sāpes, emocionāli attīstīties. Augsti attīstīta kultūrvide ir liela vērtība mūsu tālākai izaugsmei un mērķu sasniegšanai arī pēc administratīvi teritoriālās reformas, kad jaunizveidojamais novads pārstāvēs vēl plašākas sabiedrības intereses. Simboliski tiek aizvērta viena lappuse kultūras dzīvē - ēkas būvniecība un atvērta nākamā – kultūras centra radošo ikdienas darbu un svētku mirkļiem, koncertiem, teātru izrādēm, izstādēm, pasākumiem, Ulbrokas bibliotēkas apmeklētāju ikdienai un svētkiem, laulību ceremonijām, kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanai muzeja telpās, vides izglītības pasākumiem un semināriem, konferencēm “Zaļajā klasē“– konferenču zālē. Iesākto darbu ir nepieciešams turpināt, mērķtiecīgi plānojot turpmāko Stopiņu novada kultūras centra darbību un attīstību. Novēlu augt līdzi kultūras sasniegumiem, veicināt tos, būt ilgtspējīgiem un inovatīviem, vienlaicīgi godinot un uzturot tās vērtības, kuras ir un būs nozīmīgas mums un nākamajām paaudzēm! Lai mums izdodas!”

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce uzsvēra: “Vēlos paslavēt Stopiņus par drosmi. Šis ir otrs straujāk augošais novads iedzīvotāju skaita ziņā, šis ir novads, kur izsniegts trešais lielākais būvatļauju skaits valstī - tas ir rādītājs tam, ka cilvēki vēlas šeit dzīvot, investēt, kas rāda to, ka pašvaldība strādā un cilvēki tic šai vietai. Vienlaikus, uzbūvēt te, Ulbrokā, kultūras pili ir jābūt drosmei un pārliecībai apzināties, ka te mēs būsim daudz un ka te vajadzēs kultūras norises vietu, kur pulcēties un būt kopā. Jaunais Kultūras centrs šeit Ulbrokas centrā, Stopiņu novada centrā, topošā jaunā novada centrā būs kā atgādinājums mūsu bērniem un bērnu bērniem, par to, ka mēs šajā laikā esam domājuši par nākotni.  Gribu teikt lielu paldies Stopiņu novada domei par drosmi, uzdrīkstēšanos un izdarīšanu, pateikties visiem cilvēkiem, kuri ir strādājuši, pielikuši plecu un bijuši  gatavi tās rūpes un neskaitāmās mazās problēmiņas risināt, lai varētu te būt. Es ceru, ka šī būs zīme ikvienam Latvijā, ka mēs varam, mēs izdarīsim, ja vien patiesi to vēlēsimies, un ja mūsu prāti un sirdis būs pareizā vietā. Es apsveicu jūs ar šodienas notikumu, es apsveicu mūs visus ar to, ka Ulbrokā ir šāds spožs objekts – pils, mūsu nākotnei.”

Stopiņu novada Kultūras centra būvniecību veica SIA “Arčers”. 2017.gada septembrī svinīgā pasākumā jaunā Kultūras centra pamatos tika iemūrēta kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm, 2018.gada aprīlī tika nosvinēti spāru svētki, un 2020.gada 18.jūnijā Kultūras centra ēka tika nodota ekspluatācijā.

SIA “Arčers” valdes locekle Maija Baltgalve: “Viena no vispārējo Latviešu Dziesmu un Deju svētku Zelta fondā iekļuvušajām dziesmām sākas ar J.Petera vārdiem “Sanāciet, sadziediet, sasadancojiet”... Nu jau ļoti drīz arī jaunais Stopiņu novada kultūras centrs aicinās ikvienu Stopiņu novada iedzīvotāju un tā ciemiņus sanākt, sadziedāt un sasadancot. Kā sociāli atbildīgs uzņēmums, esam īpaši lepni, ka mūsu kompānijas pieredzi ir papildinājis Stopiņu novada kultūras sirds un dvēsele – jaunais centrs, kuram ir potenciāls kļūt par nozīmīgu kultūras telpu ne tikai Stopiņu novadā, bet arī nacionālā mērogā. Kā viens no apliecinājumiem tam ir oriģinālā ēkas arhitektūra, kas simbolizē novada identitāti – bruņurupuci.  Šo unikālo centra formu bija iespējams realizēt, pateicoties digitālu būvniecības rīku izmantošanai, kas ļāva arī izmantot dažādus inovatīvus risinājumus telpu funkcionalitātes nodrošināšanai. Novēlam centram kaula bruņas un ilgdzīvošanu - gluži kā novada simbola sargātājam – bruņurupucim! Lai daudz spožu, krāsainu un augstvērtīgu pasākumu, ko mums visiem kopīgi baudīt.”

Stopiņu novada Kultūras centru raksturo mūsdienīga arhitektonika un moderni apdares risinājumi. 

Arhitekte Renāte Truševska, SIA “AB Krasts”: “Esam gandarīti par padarīto. Tepat Pierīgā  Stopiņu novada pašā centrā ir uzbūvēta moderna ēka - Kultūras centrs, kurā ir  divas multifunkcionālas zāles ar labu akustiku un augstas kvalitātes apskaņošanas sistēmu, kā arī bibliotēka ar lasītavām un laulību zāle, labiekārtota teritorija, kas pieejama visiem. Pateicos Stopiņu novada vadībai par iespēju piedalīties projekta tapšanā un ģenerāluzņēmējam SIA “Arčers” par tā kvalitatīvu realizāciju.”

Ēkas ovālajos korpusos ir iemājojušas divas koncertzāles – Lielā zāle ar 480 skatītāju vietām, un Mazā zāle ar 198 vietām. Lielā zāle akustikas ziņā ir universāla, pasākumi var notikt ar dabīgo akustiku un ar skaņas pastiprinošām iekārtām.  Pirmās piecas skatītāju rindas ir transformējamas, tādā veidā iegūstot plašāku skatuves zonu, skatuvē ir iebūvēta nolaižama platforma. Mazā zāle ir elektroakustiska, kas nozīmē, ka šeit var norisināties pasākumi ar apskaņošanu. Abas zāles ir aprīkotas ar šobrīd Eiropā profesionālākajām skaņu un gaismas tehnoloģijām.

Stopiņu novada Kultūras centra vadītāja Vita Pinne: “Stopiņu novada Kultūras centrs sevi piesaka kā pašvērtību – kā patiesi lielu un ievērojamu notikumu gan Stopiņu novada, gan valstiska mēroga kontekstā. Stopiņu novada Kultūras centrs būs nerimstoša jaunrades telpa – diendienā šeit vienkopus pulcēsies radoši un talantīgi cilvēki, kas ir novada un sabiedrības lielākā bagātība, neatkarīgi no jomas, kurā tie darbojas. Uzņemoties Stopiņu novada Kultūras centra vadību, novēlu - lai zem Kultūras centra griestu kupoliem allaž valda saskaņota līdzāspastāvēšana starp profesionālo un amatiermākslu, starp dziesmu un deju, starp mūziku un aktiermeistarību, starp klasiskajām tradīcijām un laikmetīgajām inovācijām.  Lai šajās zālēs uzmirdz daudzi unikāli latviešu komponistu jaundarbi! Lai uzdzirkstī jauno mūziķu un mākslinieku izcilība! Lai spēcīga darboties griba mūsu novada amatiermākslas kolektīviem, kuri līdzdarbojas Dziesmu un deju svētku tradīcijas attīstībā, stiprinot tautas pašapziņas un valsts veidošanos. Lai Kultūras centra apmeklētāji ir ne tikai pasākumu baudītāji, bet piedalās arī svētku līdzradīšanas procesā, lai ikviens notiekošais pasākums rada vēlmi šeit atgriezties vēl un vēlreiz.”

Stopiņu novada Kultūras centrā atrodas arī Dzimtsarakstu nodaļa ar gaišu un svinīgu laulību ceremoniju zāli, Stopiņu novada vēstures muzejs, “Zaļā klase” - konferenču zāle ar 190 vietām un Ulbrokas bibliotēka, ar lasītāju apkalpošanas zāli, kluso lasītavu un multimediju zāli. Ēkā atrodas arī kafejnīca un administratīvās telpas. Abus korpusus savieno stikla galerija. Kopējā Stopiņu novada Kultūras centra platība ir 4954.8 m2. Kultūras centru ieskauj labiekārtota vide ar strūklaku, kura vakaros ir izgaismota, atpūtas zonu ar soliņiem un apstādījumiem, autostāvvietām gan vieglajām automašīnām, gan autobusiem, gan apmeklētājiem ar īpašām vajadzībām un īpašā ģimeņu autostāvvieta. 

Stopiņu novada iedzīvotāji aptaujā ar balsu vairākumu izvēlējās Stopiņu novada Kultūras centra nosaukumu – “Ulbrokas pērle”. Aptaujas rezultāti tiks apstiprināti Stopiņu novada domes sēdē un pēc tam jaunais nosaukums jau rotās arī jauno ēku.

Augustā Stopiņu novada Kultūras centra telpās savus mēģinājumus atsāks novada mākslinieciskie kolektīvi, tiks nodrošinātas arī apskates ekskursijas visiem interesentiem grupās no 10-15 cilvēkiem, pieteikšanās pa tālruni 28642344.

Svinīgais atklāšanas koncerts plānots 26.septembrī. Oktobrī un novembrī sekos  vairāki atklāšanas koncerti, sekojiet līdzi informācijai un laipni aicināti!

Fotogrāfiju autori Anna Imbrate-Siliņa, Jānis Vīksna, fotogalerija skatāma šeit: https://stopini.lv/lv/galerijas/stopinu-novada-kulturas-centra-lentes-griesanas-svetki-586

SIA "Arčers" video apsveikumu Stopiņu novada Kultūras centra atvēršanā var skatīt šeit: https://www.facebook.com/BuvkompanijaArcers/videos/4463056370386007/UzpfSTE3MjUxMTc4OTExMTU0MTE6MjQxMjM0NDI2OTA1OTQzMw/

Informāciju sagatavoja:
Stopiņu novada dome
Inese Skrastiņa
Sabiedrisko attiecību speciāliste