Krēslas stundas lasījums pieaugušajiem Sauriešu bibliotēkā

27/11/2019

Jau 23. reizi Ziemeļvalstīs – Somijā, Zviedrijā, Dānijā, Norvēģijā, Fēru salās – notiek grāmatu lasījumi gada vistumšākajā laikā, kad ārā gaismas maz un kad vienīgais veids, kā sagaidīt saules atgriešanos, ir iedegt sveci, paņemt grāmatu, sapulcināt lasītājus, draugus, radus un kaimiņus, un visiem kopā lasīt aizraujošas grāmatas. Latvijā 22. reizi laikā no 11. līdz 17. novembrim bibliotēkās, skolās, bērnudārzos un citās kultūras institūcijās notiek grāmatu lasījumi sveču gaismā. 

Novembris ir atnācis ar tumšiem vakariem, lietu un vēju. Lai šo nemīlīgo laiku padarītu mazliet priecīgāku arī Sauriešu bibliotēkā 14. novembrī ciemojās bibliotēkas lasītāji, lai kopā ar Sauriešu un Ulbrokas bibliotekārēm lasītu grāmatu un apspriestu, kā viņi svin svētkus gan ģimenē, gan sabiedriskās vietās, gan draugu pulkā,  kā gribētu to darīt turpmāk. Un kā atzīmēt mūsu valsts dzimšanas dienu. Jauko svētku atmosfēru radīja tēmai atbilstoši noformētā pasākuma norises telpa.

Godu iedegt sveces mēs piedāvājām mūsu kolēģēm no Ulbrokas bibliotēkas: vadītājai Daigai Brigmanei un bibliogrāfei Ievai Mūrniecei.

Biedrība “Norden” Norvēģijā, Dānijā un Zviedrijā šogad atzīmē 100 gadu jubileju, tādēļ Ziemeļvalstu literatūra mums atgādina par svētkiem un to svinēšanu.  Šogad šajā projektā piedalās 14 valstis un kopējais dalībbibliotēku skaits ir 2503. Šai nedēļai koordinatori katru gadu izvēlas īpašu tēmu, un šogad tā ir „Svētki Ziemeļvalstīs”.

Arī literatūrā bieži raksta par svētkiem, jo tie ir nozīmīga robežšķirtne starp ikdienu un neparasto, starp pierasto un brīnumu, svētki ir noslēgums un jauns sākums.

Lasītājiem bija piedāvāta iespēja apskatīt iemīļoto skandināvu rakstnieku grāmatas no bibliotēkas krājuma.

Turpinājumā pieaugušie kopīgi iepazinās ar dāņu rakstnieces Kārenas Bliksenas “Babetes mielasts” varoņiem. Noslēpumainā bēgle francūziete Babete ierodas Dānijas provinces ciematiņā, kur visi iedzīvotāji vēl dzīvo jau sen mirušā mācītāja stingro tikumu varā. Babete ļauj vaļu savai pavārmākslas ģenialitātei, bet, kad laimē loterijā, viņa sarīko grandiozas franču vakariņas ar bruņurupuču zupu, kaviāru, Foie Gras, izsmalcinātiem sieriem un paipalām… 

Pēc lasījuma pasākuma dalībniekiem bija iespēja uzzināt, ka ir uzņemta mākslas filma “Babetes svētku mielasts” - Oskara balvas laureāte.

Ļoti aizraujoši noritēja viktorīna “Ko tu zini par Skandināviju?”, kurā piedaloties, mūsu lasītāji varēja uzzināt daudz ko interesantu un nezināmu.

Skandināvijā visi mīl un prot garšīgi paēst, tāpēc iepazīstoties ar Ziemeļvalstu tautu nacionālo virtuvi, kā cienasts, tika prezentēts zviedru iemīļotais pīrāgs ar kanēli un burvīgs karstais sulu dzēriens ziemas sezonai – Glögi. Vakara odziņa bija Glögi degustācija no nacionālās sāmu krūzes ar nosaukumu “kukša”.

Bet Ziemeļvalstis ir tālu, tāpēc atgriezīsimies mājās un atgādināsim, ka šajā laikā Latvijas valsts svin savu 101. dzimšanas dienu un šādi svarīgi notikumi valstī nenotiek bez tās pilsoņu piedalīšanās.

Tāpēc mēs arī nolēmām noslēgt šo pasākumu ar apsveikumiem. 2019. gadā atzinību kā “Stopiņu novada Goda Pilsonis” saņēma mūsu lasītāja Alise Volkova. Par Atzinības krusta komandieri iecelts arī Sauriešu bibliotēkas lasītājs Jānis Pumpurs. Vēl reiz apsveicam ar augstajiem novada un valsts apbalvojumiem!

Bibliotēka saka paldies visiem, kas atnāca un piedalījās, un uz tikšanos Krēslas stundas lasījumos nākamgad!

Sauriešu bibliotēkas bibliotekāres Jeļena Staltmane un Ilona Korkina.

Fotogalerija: https://stopini.lv/lv/kultura/sauriesu-biblioteka/galerijas/kreslas-stundas-lasijums-pieaugusajiem-sauriesu-biblioteka