Dziesmu un deju svētki Latvijas simtgades zīmē

04/07/2018

“Dziesmai šodien liela diena”… tā skan slavenā Pētera Barisona kora dziesma. Arī šajos svētkos par to vēsta fanfaras, plīvo 1873. gada un 2018. gada Svētku karogi. Tos šķir un vieno 145 gadi. Bet izjūtas ir nemainīgas – lepnums par savu tautu, zemi, tradīcijām. Prieks par to, ka sarežģītajos vēstures līkločos dziesma, deja, mūzika un tautas lietišķā māksla ir bijušas tās, kas tautu vienojušas un saliedējušas. 

2018. gads ir īpašs gan Latvijas iedzīvotājiem, gan latviešiem visā pasaulē – aprit simts gadu kopš Latvijas Republikas proklamēšanas.  Simtgades norises plānotas tā, lai dotu iespēju ikvienam būt aktīvam svētku veidotājam un dalībniekam un padarītu Latvijas valsts simtgadi tuvu un saprotamu katram, kas jūtas piederīgs Latvijai. Svinību norise tiek veidota, izmantojot analoģiju – valsts jubileja kā ikviena iedzīvotāja personīgā dzimšanas diena. Svētku sajūtai jāienāk katrā mājā. Iesaistīties simtgades svinībās aicināts ikviens – iedzīvotāji, valsts iestādes, pašvaldības, ārzemju latviešu organizācijas, institūcijas, nevalstiskās organizācijas un uzņēmumi.

Latvijas valsts simtgades viens no lielākajiem notikumiem ir XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki. Dziesmu un deju svētki iekļauti UNESCO Cilvēces mutvārdu un nemateriālā kultūras mantojuma meistardarbu sarakstā no 2003. gada. Tie ir tautas izcilākais kultūras meistardarbs, kas izturējis laika pārbaudi un kļuvuši par nacionālas un  starptautiskas nozīmes notikumu, kas sauc kopā un saliedē latviešus visā pasaulē, vieno dažādas paaudzes un tautības. No Pirmajiem svētkiem 1873. gadā ar 1000 dziedātājiem tie izauguši par varenu kustību – XXVI Vispārējos Dziesmu un XVI Deju svētkos piedalās 47 000 dalībnieku.

Uzgavilēsim šajos svētkos mūsu novada mākslinieciskajiem kolektīviem, kuri ar izcilību piedalījušies svētku skatēs – Ulbrokas Mūzikas un mākslas skolas koklētāju ansamblim “Tīne”, kas ieguva godalgoto 3. vietu Vislatvijas koklētāju ansambļu konkursā (vadītāja Ieva Kalniņa), tautas lietišķās mākslas studijai “Ulbroka” (vadītāja Ārija Vītoliņa), sieviešu korim “Madara” (vadītāja Zane Kažēna), jauktajam korim “Ulbroka” (vadītājs Vitālijs Stankēvičs), vidējās paaudzes deju kolektīviem “Luste” (vadītāja Ieva Sīle) un “Stopiņš” (vadītāja Aiga Medne),  un senioru deju kolektīvam “Ulenbroks” (vadītāja Ineta Svilāne). Kopā svētkos Stopiņu novadu pārstāv 210 dalībnieki.

XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku atklāšana notika 1. jūlijā ar tradicionālo Garīgās mūzikas koncertu Doma baznīcā. Priecājamies, ka svētku dalībnieku gājienā pa Rīgas pilsētas ielām krāšņos tautas tērpos ģērbto dalībnieku vidū bijām arī mēs – Stopiņu novada mākslinieciskie kolektīvi. Tas bija emocionāli piepildīts kopības mirklis un milzīgs pozitīvās enerģijas lādiņš gan gājiena dalībniekiem, gan skatītājiem! Vairāku stundu ilgais gājiens noslēdzās ar īpašu Dziesmu un Deju svētku dalībniekiem veltītu Atklāšanas koncertu.

Novēlēsim, lai skanīgas dziesmas Mežaparka atjaunotajā estrādē un skaisti deju raksti Daugavas stadionā! Lai teiksmainas kokļu skaņas koklētājiem un skatītāju acis priecējoši tautas lietišķās mākslas darbi! 

Svētku gājiena fotogalerija: http://stopini.lv/lv/galerijas/stopinu-novads-dziesmu-un-deju-svetkos-472