Anšlava Eglīša bērnības un jaunības vietas izstaigājot

15/10/2019

Oktobra viducī, tuvojoties Anšlava Eglīša dzimšanas dienai, Ulbrokas bibliotēkas lasītāji kopā ar Rakstniecības un mūzikas muzeja Komunikācijas nodaļas vadītāju un literatūras pārzinātāju Liegu Piešiņu un viņas kolēģēm Ievu un Diānu devāmies uz Inciemu, skatīt Anšlava Eglīša pansiju pili. Pa ceļam, planšetē un fotogrāfijās aplūkojām muzeja apkopotos dokumentus un fotogrāfijas par Anšlava Eglīša dzīvi.

Inciems kā apdzīvotā vieta, izveidojusies pie bijušās Inciema muižas (Inzeem) centra. Pēc 1920. gada zemes reformas Tīzenhauzeniem piederējusī muiža ar parku, kas piešķirta rakstniekam Viktoram Eglītim (Anšlava Eglīša tēvam).

Šeit mūs laipni sagaida Māra Ozola, filoloģijas doktore sociolingvistikā. Arī vairāku grāmatu autore, tostarp izdevuma “Anšlava Eglīša meklējumos”. Inciema ūdenstorņa ēkas trešajā stāvā, kur viesojamies, izveidots Anšlavam Eglītim veltītais Tūrisma, kultūras un izglītības centrs. Tas atklāts 2010. gada septembrī.  Šeit mūs uzrunā arī Krimuldas novada domes priekšsēdētājs Linards Kumskis. Par muzeju darbību novadā stāsta arī Krimuldas muzejrezervāta vadības pārstāve. Noklausāmies nelielā ieskatā par to, kā te dzīvojuši Anšlava Eglīša vecāki un viņš pats. Skatām ilustratīvos materiālus un citus piemiņas objektus.

Tālāk Māras vadībā dodamies nelielā pastaigā pa A. Eglīša emigrācijā tapušās grāmatas “Pansija pilī” vietām Inciemā. Savulaik tā bijusi Galvenais Inciema īpašuma objekts. 32 istabu muižas ēka, kuru vietējie iedzīvotāji dēvēja par pili. “Inciema pansija savā laikā kļuva slavena ar to, ka pagājušā gadsimta 30. gados vasaras mēnešos tajā viesojās daudzi tā laika radošie inteliģenti – gleznotāji Konrāds Ubāns, Voldemārs Tone, Romāns Suta, dzejnieks Edvards Virza, izdevējs Miķelis Goppers, komponists Volfgangs Dārziņš, dievturis Ernests Brastiņš un daudzi citi”. 

Par Inciema ainavu savulaik parūpējusies daiļdārzniece Ināra Zālamane, kura atjaunojusi veco Tīzenhauzena muižas parku. Tajā 2006. gadā uzstādīts tēlnieces Gaidas Grundbergas veidots piemineklis rakstniekam Ašlavam Eglītim. Izstaigājot parku rodam rudenīgu noskaņu. Top kopbilde.

Tālāk dodamies sasildīties ar lieliskām pusdienām vietējā kafejnīcā, kuru izdaiļo mākslinieka Anšlava Eglīša gleznojumi.  Un tad – atpakaļ uz Rīgu, kur domubiedru pavadībā varam uzzināt, kur dzīvojis un kādas vietas apmeklējis A. Eglītis. 

Vairāk par Anšlava Eglīša Tūrisma, izglītības un kultūras centru varat uzzināt norādītajā tīmekļa vietnē - https://inciems.lv/. Tāpat izsmeļošu informāciju par zināmo rakstnieku varat izgūt jau minētā Rakstniecības un Mūzikas muzeja vietnē - http://rmm.lv/tag/anslavs-eglitis/

Stopiņu novada Ulbrokas bibliotēkā pieejams plašs Anšlava Eglīša literāro darbu piedāvājums, kā arī Eglīša darbi - grāmatas un analītiski raksti par viņu, tostarp fragmenti no rakstnieka darbiem, kas nākuši klajā trimdā. Grāmatās skatāmas arī viņa veidotas ilustrācijas. Bilžu galerijā atradīsiet emocijas, noskaņu un kolorītas personības klātbūtni https://www.stopini.lv/lv/kultura/ulbrokas-biblioteka/galerijas, ko nemāni fiksējusi Vita Banga un Ieva Mūrniece. Apraksts Ievas Mūrnieces un Daigas Brigmanes ziņā.